Burun Ucu Estetiği Sonrası Görülebilecek Sorunlar

Posted by Murat on April 16, 2013

Burnumuzun uç kısmı "Tip" olarak adlandırılmakta ve burun ucu estetiği de "Tipplasti" olarak isimlendirilmektedir. Tip bölümü, yüz görünümünde ve burnun genel görünümünde çok önemli bir bölgedir. Bu bölgedeki deformiteler çok çabuk dikkat çekebilir. Burun ucu estetiği ile ilgili o kadar çok teknik tanımlanmış ki; bazı ülkelerde bu tekniklerden bazıları daha popüler olabiliyor.

Benim sevmediğim dikiş teknikleri dışında, dolgu teknikleri, açık teknik tipplasti ve çok sevdiğim "eksternal strut greft ile tipplasti" tekniği mevcut.

Strut greft ile burun ucu kaldırmaYandaki fotoğrafta, kıkırdak eğriği ameliyatı (deviasyon ameliyatı / septoplasti ameliyatı / smr ameliyatı) esnasında elde edilen ve karşılıklı dikilerek düzgün hale getirilen kıkırdaklardan oluştrurulan, strut greft görülmektedir. Burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatları esnasında, burun ucun desteğinin kalıcı olarak sağlanabilmesinde çok önemli olan bu greft, iyileşme tamamlandıktan sonra, burun ucu ve üst dişerin tutunduğu kemiğin üst kısmı arasında kalarak, burun ucu desteğine katkıda bulunur. Burun ucu estetiği esnasında sadece dikiş kullanılması, kalıcı burun ucu destetiği için yeterli değildir. Konu ile ilgili benzer bir makale >> Burun Estetiği Sonrası Burun Ucunda Düşme Neden Olur?

Burun anatomisine ne kadar çok müdahale edilirse, ameliyat sonrası sorun çıkabilme olasılığı da o kadar fazladır.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi alar kıkırdakların (ya da alar kartilajların) özellikleri, burun ucunun şeklinin belirlenmesine en önemli faktördür. Alar kıkırdaklar trİpod şeklinde burun ucunun şeklini belirler. Burun ucu estetiğinde bu tripot yapısının aşırı ve keskin bir şekilde ortaya çıkarılması "plastik burun" şeklinin ortaya çıkmasına; alar kartilajlara aşırı müdahaleler yapılması da "sıkma burun" ya da "mandal burun" ortaya çıkmasına neden olabilir. Alar kıkırdakların dış bacaklarının aşırı inceltilmesi, burun kanatlarının içeriye doğru çökerek "alar kollaps" ortaya çıkmasına neden olabilir. Sizlere farklı web sitelerinde gördüğüm bilgilendirici fotoğraflarla anlatmak istedim.

Hollwood yıldızlarının burun estetiği fotoğraflarının yeraldığı "http://hollywoodnose.com/BeforeAndAfter/NoseJobs" websitesinde birçok ünlü yıldızın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası halleri mevcut.

"Lil Kim" e ait foroğrafta >> http://hollywoodnose.com/LilKimNoseJob

90' lı yıllarda yapılan burun estetiklerinde sık görülen bir durum olan "alar kollaps" bulgularını görebilirsiniz. Alar kıkırdağın fazla alınmasına bağlı olarak burun kanalarının içeriye doğru çöktüğüne dikkat edebilirsiniz.

"Paris Hilton" a ait fotoğraflarda >> http://hollywoodnose.com/ParisHiltonNoseJob

3 fotoğrafta burnun giderek inceldiği görülüyor ancak bundan fazla inceltilirse burun nefesinde azalma ve yapmacık bir görünümle sonuçlanacak gibi ...

Bunların dışında burun ucu destetiğinin zayıflatılması ve bu destetiğin yeniden saplanmaması durumunda burun ucunda düşme ortaya çıkabilmektedir.

Burun estetiği sonrası ilk 6 ayda yandan bakıldığında burun ucunda aşağıya doğru hafif yönelme şeklinde illüzyon görülebilir. Burun ucundaki ameliyat sonrası şişliklerin azalmasına bağlıdır.

İlgili fotoğraf için tıklayınız >>

Burun ucuna gereksiz fazla kıkırdak greft eklenmesi, gereksiz kıkırdak alınması; burun ucunun doğal göründen çıkmasına ve bazen de bu kıkırdakların deri altından görünmesine neden olabilir.

İlgili Fotoğraf 1 >>

İlgili Fotoğraf 2 >>

İlgili Fotoğraf 3 >>

İlgili Fotoğraf 4 >>

Burun deliklerini küçültmek için, burun kanatlarının alt kısımlarının eksizyonu (alar base resection) aşırı yapılırsa burun deliklerinde kalıcı küçülme ve nesfes problemleri ortaya çıkabilir.

Teknik detayın bulunduğu görsel için tıklayınız >>

Evet geniş ve düşük burun ucu olanlarda burun ucunun biraz incelmesi ve biraz da yukarıya doğru kalkması burun ucunu çok güzel göstermektedir. Bunu yaparken burun anomisi en az değiştirilerek yapılması amaçlanmalıdır. Bir tarafta doğallık diğer tarafta da yapmacık görünüm (bazen birlikte nefes alma problemi) olabilmektedir.

Başarılı bir burun estetiğine örnek olarak, önceden burnuna alığı darbe sonrası burnu kırılan ve lar kartilajlarında asimetrisi olan diğer bir Hollwood yıldızı "Javier Bardem"e ait ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fotoğraflari görmek için tıklayınız >>

 

Diğer bir başarılı rinoplasti ameliyatına örnek olarak, "Blake Lively"e ait ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fotoğraflari görmek için tıklayınız >>

Aşağıda konu ile ilgili videolar bulabilirsiniz:

Burun ucu estetiği ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği (Tipplasti - Tip Plasty - Tip Rinoplasti - Minör Rinoplasti - Mini Burun Estetiği - Burun Ucu Kaldırma) Teknikleri

Doğal Burun Estetiği

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma