Burun Ucu Estetiği Ameliyati Sonrası İyileşme Hızını Etkileyen Faktörler

Posted by Murat on Jan 21,  2015

Burun Ucu Estetiği Ameliyati Sonrası İyileşme Hızını Etkileyen Faktörler

 

 

Burun ucu estetiği, burun ucunun daraltılması, kaldırılması, küçültülmesi gibi yeniden şekil verilmesi amacıyla yapılan sınırlı bir estetik müdahaledir. Bazen birlikte deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir.

Burun ucu estetiği sonrasında, klasik burun estetiği ameliyatlarından sonra kullanılan burun bandajı ve atel uygulaması zorunlu değildir. Beraberinde ilave işlem yapılmayacaksa tamponsuz burun ucu estetiği ameliyatı tamamlanabilmektedir.

Burun ucu estetiği sonrasında burun ucu ödemi ve iyileşme süresine etki edebilecek faktörler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

- Burun ucu derisinin yapısı (burun ucu derisi kalın olan hastalarda, ameliyat sonrası ödem daha belirgindir, burun ucunda beklediğiniz güzel hatların ortaya çıkması çok daha fazla zaman gereketirebilir hatta; burun ucu derisi çok kalın olan hastalarda, burun ucundaki yuvarlak görünümden kurtulmak kolay değildir!)

- Burun ucu estetiğinde kullanılan greft miktarı (işlem büyüdükçe, işlem sonrası doku ödeminin artması da kaçınılmazdır)

- Ameliyatın süresi (işlem süresi arttıkça, cilt altı dokularının havayla teması ve ağrı kesici damar daraltıcı ilaçların etkisi azaldıkça, ameliyat sonrası doku ödemi artar)

- Ameliyatta kullanılan dikiş materyallerinin çeşidi ve miktarı (bazı erimeyen dikiş materyalleri, reaksiyona neden olarak işlem sonrası doku ödemini arttırabilmektedir)

- Seçilen cerrrahi teknik (kapalı teknik burun ucu estetiğinde, açık teknik burun ucu estetiğine göre işlem sonrası daha az ödem olduğu savunulsa da; çoğu hastamda burun ucunda kendi cilt altı dokusunu kullanarak dolgu yapmayı planladığımdan açık teknik burun ucu estetiği yapmayı tercih ediyorum. Açık teknik burun ucun estetiğinde, cerrahın anatomik detaylara hakimiyeti en üst düzeydedir, bunun yanında elbette cerrahın alışkanlıkları da etkilidir).

- Hastanın ameliyat sonrası bakımı (ödem giderici ürümnlerin kullanılması, doktorun önderilerine uyulması ve burun üçüne yeterli bakımın yapılması iyileşme süresini kısaltabilmektedir)

- Bunların dışında genel vücut yara iyileşmesini etkileyebilecek kişisel genetik faktörler, sistemik kronk hastalıkların oluğ olmaması ve beslenme özellikleri de iyileşme hızına etki edebilmektedir.

Aşağıda konu ile ilgili videolar bulabilirsiniz:

Benzer makalelerim:

Burun Ucunu Güzel Gösteren Anatomik Detaylar / Burun Ucu Estetiği / Burun Ucu Estetiği Sonrası Görülebilecek Sorunlar / Burun Ucu Estetiği Ameliyatı / Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma / Nasal Tip Plasty - ENT Doctor in Istanbul

Doğal Burun Estetiği

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Kaynak linkler:

Shorter Recovery Time for Tip Rhinoplasty? / Nasal Tip Projection Rhinoplasty Treatment & Management ... / Rhinoplasty - European Academy of Facial Plastic Surgery / Functional Tip-Plasty