Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluğu ve Şişliği Azaltmak İçin Öneriler

Posted by Murat on Aug 04,  2014

 

Burun estetiği ya da rinoplasti ameliyatları, burnun estetik ve fonksiyonel olarak daha iyi bir hale getirilmesi amacıyla yapılan cerrahi uygulamalardır. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere temel olarak iki farklı teknik kullanılmakla beraber; bunların arasında yer alan çeşitli modifiye teknikler mevcuttur. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı da yapılabilmektedir.

Günümüzde, estetik burun ameliyatı daha çok doğal bir görünüm elde etmek (doğal burun estetiği) ve bunun yanında nefes alabilen bir burun olmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Yukarıda görülen iki hastaya da, açık teknik rinoplasti ameliyatı yapılmıştır ve ameliyat sonrası 3 hafta sonraki burun fotoğrafları görülmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Neden Ortaya Çıkar?

 

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun kemiği ve burnu oluşturan kıkırdaklara, her hastaya göre değişen miktarlarda çeşitli müdahalelerde (törpüleme, kırık oluşturma gibi ...) bulunulmaktadır. Burun kemiğinin üzerindeki kemik zarı (periost) ve cilt altı dokularda aynı şekilde bu müdahaleler esnasında az ya da çok etkilenmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun kemiği bölgesine yapılan törpüleme esnasında, burun kemiğinin üzerini sarar tüm dokular da az ya da çok işlem sonrası ödem olmaktadır. Kemik üzerinde yapılan işlemin büyüklüğüne göre de aynı şekilde, burun kemiğinin her iki yanına ve göz altlarına doğru kan sızabileceğinden bu bölgelerde morarma görülebilmektedir.

 

Burun Estetiği Sonrasında Morarma ve Şişliği Arttırabilecek Durumlar Nelerdir?

 

Burun estetiği sonrası morarma

Burun estetiği, burun üzerinde yapılan kozmetik ve fonksiyonel bir uygulamadır. Hastanın görünümüne ve yaşam kalitesine olumlu etkileri olabileceği için yapılsa da; vücudumuz bunu bir travma olarak algılamaktadır. Yani cerrahi tüm uygulamalardan sonra olduğu gibi vücudumuzdaki onarma işlemleri devreye girmesi kaçınılmazdır.

Burun kemiği ve daha aşağıdaki kıkırdaklara yönelik olarak yapılan tüm işlemlerde, burundaki toplar damarlar, kısmen atardamarlar ve lenf damarları zedelenmektedir. Bunun dışında törpüleme esnasında deri altı dokular zedelenebilmekte; kemik üzerinden törpüleme öncesi kemik zarı kaldırılması esnasında da kemik zarı zedelenmektedir. Yani az ya da çok birçok doku etkilenmektedir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması sakıncalıdır ve bu zedelenen dokulardan kan sızmasını arttırabilir. Bayanlarda regl döneminde kanama riski artabilir ve regl bitimi sonrasında ameliyatın planlanması uygun olabilir.

Sıcak mevsimlerde (Ağustos ayı özellikle), burun estetiği ameliyatı olmayı planlayan hastaların çok dikkat etmesi gerekir. Sıcak havada burun damarları genişler, kanama ve doku ödemi artabilir.  Bu nedenle bu mevsimler de ameliyat planlanan hastaların ameliyat sonrası özellikle ilk hafta serin oda ortamında olmaları ve öğlen 12:00 - 14:00 arasında dışarı çıkmamaları idealdir.

Burun estetiği sonrası morarma

Ameliyat sonrası özellikle ilk 3 gün yatay olarak yatmak, kafa bölgesinin kalp seviyesine hatta daha altına inmesine ve bu bölgedeki kan basıncının artmasına neden olabilir. Bu nedenle ödem ve kanama riski artabilir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında başın kalp seviyesinden daha yukarıda olacak şekilde, sırt arkasına yastık konularak yatılması idealdir.

Sürekli yatar pozisyonda istirahat etmek, burun kenarlarında toplanan lenf sıvılarının yeniden dolaşıma katılmalarını azaltabileceği gibi, kan sirkülasyonu ve doku iyileşmesi açısından da olumsuz etki gösterebilir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalarıma özellikle akşam geç vakitlerde ve rüzgarlı havada yürüyüş yapmalarını önermekteyim.

Burun estetiği ameliyatından sonra, ilk günler aşırı sıcak gıdaların yenilmesi ve bu gıdaların buharının yüze doğru yaklaştırılması morluk ve şişliği arttırabilir. Aynı şekilde vücudun aşırı sıcak su ile yıkanması ve bu sıcak su buharının yüz bölgesine çarpması da morluk ve ödemi arttıracaktır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Soğuk Uygulama Nasıl Yapılır?

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası soğuk uygulama özellikle ameliyat sonrası ilk 24 saat ve sonraki günün ilk 12 saati etkisi olabilir. Estetik burun ameliyatı sonrasında soğuk uygulama yapılması, cerrahi alanda ödemi ve kanamayı azaltabilir, ağrı reseptörlerini aktivitesinin azaltılmasını sağlar. Bunun dışında soğuk uygulama yanlış yapılırsa lenfatik dolaşım bozukluğu, yara iyileşmesinde olumsuz etkilenme ve iskemik hasara neden olabilir. Soğuk uygulama için ideali 15-20 derecede sabit uygulamadır. Özellikle 5 derecenin altında sürekli soğuk uygulamada bu olumsuz etkiler daha fazladır.

Buz Uygulaması İdeal Bir Soğuk Uygulama Yöntemi Değildir?

 

Burun estetiği sonrasında, ameliyattan hemen sonra hastanın başı yükseltilir ve soğuk uygulama yapılır. Buz uygulaması eldiven içerisine doldurularak ya da buzlukta tutulan soğutma jelleri kullanılarak yapılabilir. Bu durumda 45 dk soğuk uygulaması ve 15 dk ara verilmesi standart uygulamadır. Bu şekilde yüze değdirilen ve en az 0 derece sıcaklıktaki buz uygulamasında sıcaklık giderek artar ve sabit sıcaklıkta olmayan bir soğuk uygulaması sağlanmış olur. Burun bölgesine 15 derecenin altındaki soğukluklarda uygulama yapılmasının çeşitli olumsuz etkileri vardır.

Hiloterapi Sistemi: Burun Estetiği Sonrasında İdeal Soğuk Uygulama Yöntemi

 

Hiloterapi Sistemi, estetik burun ameliyatları sonrasında doku ödemi ve morarmayı azaltmak amacıyla geliştirilmiş, sabit sıcaklıkta soğuk uygulamasına olanak sağlayan bir sistemdir. Petek şeklindeki yüze oturan maskenin içerisinden sabit sıcaklıkta ve sürekli su geçmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz linkler >> Hiloterapi Sistemi ve Avantajları / Hilotherapy - What is Hilotherapy?

Arnica Montana Çiçeği' nden Elde Edilen Bir Bitkisel Ürün: Arnica Jel / Arnica Krem

 

"MediTech Arnica Jel", Arnica Montana Çiçeği' nin özsuyundan elde edilmiş ve içerisinde kimyasal madde bulunmayan "homeaopatik" ilaç grubundan olan, ödem, morluk ve kas zedelenmesinde kulllanılabilen bir üründür. Bu nedenle yüze kolayca uygulanabileceği savunulmaktadır.

İnternet ortamında çeşitli bloglarda ve kadın sayfalarında, bu ürünle ilgili yanlış ve tutarsız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu ürünün az dozda ve yüz bölgesinde sağlam derili bir alana uygulanması önerilmektedir.

Arnica bitkisi ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)' nın, "güvenilirliği kesin kanıtlanmamış bir bitki olarak" değerlendirme raporu mevcuttur. Ancak ağızdan, sistemik ve açık yaralar üzerine teması uyguna olmasa da, burun estetiği, spor yaralanmaları ve kazalara bağlı doku ezilmeleri sonrasında sağlam deri üzerine uygulanmasının, morluk, ödem ve ağrının giderilmesinde tedaviye yardımcı ürün olarak oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Yurtdışında farklı firmalar tarafından üretilen, farklı kutularda ve ürün paketlerinde Arnica Montana içerikli jel ve kremler mevcuttur.

Yeni bir ürün olduğu için zaman içerisinde daha kesin çalışma raporları gelecektir. FDA' nın ürün ilgili sayfası >> Enforcement Reports > Enforcement Report for April 20, 2011

Bu ürün dışında, Anasantan elde edilen "Bromelain" içeren ve "Bromelain + Arnica Montana Ekstratı" içeren ödem ve morluk gidermeye yardımcı ürünler de mevcuttur (inceleyebileceğiniz ürün >> Arnigen Sprey).

Allerjik bünyeli insanların, bu ürün benzeri jel ve kremleri kullanırken dikkatli olmaları önerilmektedir. Yurtdışında Arnica Montana içeren ürünlerin standart olarak ameliyat sonrası öneren klinikler mevcuttur. Ameliyat sonrası hastalarıma ilk hafta sadece atelin yanlarındaki yanak bölgesine; ikinci haftadan sonra buruna ve burnun her iki yanına günde 3 sefer Arnica Jel ile masaj önermekteyim.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Vitamin C ve Vitamin K Kullanılması

 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, doku iyileşmesi ve kanama pıhtılaşma ile ilgili faydaları bulunan C vitamini ve K vitamini kullanılması konusunda tartışmalar mevcuttur. Rutin bir uygulama değildir. Ameliyat öncesi bu vitaminlerin ağız yoluyla alınması standart bir uygulama değildir. Göz altı derisi çok incedir ve bu bölgelere vitamin benzeri içeriği olan ürünlerin sürülmesi aşırı emilme riski nedeniyle sorunlara neden olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Kullanıldığında Kanama Riskini Arttıran İlaçlar

 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde bazı ilaç ve bitkisel destek ürünleri kanama pıhtılaşma üzerine olumsu etki göstererek ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında kanama riskini arttırabilirler. Bu ilaçları kullanan hastalarda, ameliyat sonrası gözaltı morluğu ve burun kanaması riski daha fazla olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Kullanıldığında Kanama Riskini Arttıran ya da Anestezi İlaçlarının Metabolizmasını Değiştirerek Risk Oluşturan İlaçlar Listesi >>

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır ve Masajın Faydaları Nelerdir?

 

Burun estetiği ameliyatlarında, burnu saran derinin hacminde azaltma yapılmaksızın, genellikle burun kemik ve kıkırdaklarının hacminde azalma olmaktadır. Örneğin, burun hörgücü törpülenen bir hastada, burnu saran deri artık burna göre daha fazladır ve aynı zamanda deri altı dokuları da operasyon travmasında bağlı olarak ödemlenir. Burun estetiği ameliyatları sonrasında yapılan burun masajları bu ödemlerin azaltılması, burun üzerinde oluşacak asimetrik iyileşme dokularının yayılması ve lenfatik dolaşımın arttırılması amacıyla yapılablir.

Burun masajı hastaya göre planlanır ve hekim tarafından hastaya gösterilmesi, burnun yeniden yapılandırılan destek dokularına zarar verilmeden yapılması uygundur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluğu Azaltmak İçin Yapılması Gerekenlerin Özeti!

 

Burun estetiği ameliyatlarından sonra ödem ve morarmayı en aza indirebilmek için özet olarak aşağıdakilere dikkat edilmesi gerekir:

- Ameliyat sonrası özellikle ilk gün yatarken başın yüksekte olması, odanın serin olması

- Ameliyat sonrası özellikle sabit sıcaklıkta soğuk uygulama yapılması (Hiloterapi Sistemi ile soğuk uygulama en ideal olanıdır)

- Ameliyat sonrası akşam geç vakitlerde, rüzgarlı havada yürüyüş yapılması. Sürekli yatar pozisyonda beklemek yara iyileşmesini olumsuz etkileyebileceği gibi; lenf sıvısının yüz bölgesinde birikmesine ve doku ödemine neden olabilir.

- Arnica jel kullanılması

- Ameliyat öncesi e az 2 hafta öncesinde, kanama pıhtılaşma üzerine olumsuz etkileri olabilecek yukarıda verilen ilaç listesindeki ilaçların ve bitkisel ürünlerin kullanımının sonlandırılması

-  Ameliyat sonrası ilk hafta öğlen sıcağında dışarıya çıkılmaması, sıcak su buharı ve sıcak besinlerin buharına temas edilmemesi

Doğal Burun Estetiği