Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşmeyi Hızlandıracak Birkaç Pratik Öneri

Posted by Murat on Jun 26,  2014

 

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) Dünya' da en sık yapılan cerrahi müdahaleler arasındadır. Özellikle son 30 yıldır uyku apnesi sendromu ve bademcik büyüklüğü arasındaki ilişki net olarak anlaşıldığı için bademcik ameliyatı sıklığı artmıştır.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Birçok farklı bademcik ameliyatı tekniği tanımlanmıştır. Bademcik ameliyatı teknikleri ile igili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link >> www.bademcik.ameliyati.info/Bademcik-Ameliyati-Teknikleri.html

İşlem genel anestezi altında yapılır ve otomatik ağız ekartörü yerleştirildikten sonra bademcikler tekniğe göre değişen şekilde bademcikler alınır. Ameliyat sonrası ön ve arka plikalar eriyebilen dikişlerle dikilebilmektedir. Yukarıdaki hastanın ameliyat sonrası 1. haftada çekilen boğaz bölgesi fotoğrafı görülmektedir.

Yukarıda, Thermal Welding Yöntemi ve bu yöntemle yapılan kansız, bıçaksız bademcik ameliyatı videoları gösterilmektedir. Ameliyat esnasında, kanamanın ve mukoza hasarının çok az olduğu görülmektedir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağrı Neden Olur?

 

Bademcik ameliyatı esnasında az ya da çok bademcik dışı kas ve mukoza dokularında hasra ortaya çıkar. Özellikle klasik bipolar kullanılarak yapılan ameliyat yönteminde ısı hasarı 300-400 derecelerde sıcaklıklarla olabilmektedir. "Thermal Welding Yöntemi" olarak bilinen yöntemde ısı hasarı ve dolayısıyla ameliyat sonrası ağrı en aza indirilmiştir. Bademcik çukurunun dışında yutkunma fonksiyonunda da görev alan bir kas grubu bulunmaktadır. Isı hasarı dışında bu dokularda ve diğer mukozal alanlar ortaya çıkabilecek zedelenmeler de ağrı miktarını arttırabilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağızdan Beslenmenin Önemi

 

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı ortaya çıksa da; ağızdan yumuşak sulu gıdaların alınması ve cerrahi sahanın sürekli yıkanması, vücut su düzeyinin yüksek olarak kalması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Özellikle ağrı nedeniyle ağızdan sulu gıda tüketmeyen hastalarda giderek artan bir boğaz ağrısı ve giderek artan beslenmede kısıtlanma olması gibi bir kısır döngü süreci ortaya çıkabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kansız, Bıçaksız ve Çok Daha Ağrısız Bademcik Ameliyatı Tekniği: Thermal Welding Yöntemi

Bademcik Ameliyatı Sonrası Hangi Gıdaların Yenilmesi Sakıncalıdır?

 

Bademcik ameliyatı sonrasında sert, sıcak, keskin kenarları bulunan, asitli, tuzlu ve aşırı baharatlı gıdaların yenmesi sakıncalıdır. Bu tür gıdalar mukoza hasarına ve iyileşmenin olumsuz etkilenmesine neden olabileceği gibi; sıcak gıdalar damarların çapında genişleme ve kanamanın başlamasına neden olabilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanam Açısından En Riskli Dönem Hangisidir?

 

Bademcik ameliyatı sonrasında ilk 10 gün kanama açısından en riskli dönemdir. Özlelikle 10. günde kollajen yapısında değişiklik olması nedeniyle,  10. günde kanamalar daha sık görülmektedir. Bu nedenle ilk 10 gün beslenme ve bakım çok önemlidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmelidir?

 

Bademcik ameliyatı sonrasında yumuşak ve ılık, protein içeriği yüksek gıdaların sık olarak ağızdan alınması iyileşmeyi hızlandırmaktadır (örneğin et suyu çorba, kemik iliği çorbası, ayran, kefir, yoğurt ... gibi).

Sık su içilmesi de cerrahi sahanın nemli kalmasını sağlayacaktır. Örneğin yarım saatte bir yarım bardak su içilmesi gibi (geceleyinde zaman ayarlı saatlerle kalkıp su içilmesi aynı şekilde iyileşmeyi hızlandırabilir).

Özellikle ameliyattan sonra 3. gün ve birkaç gün sonrası için gece uykuda boğazda kuruma sonrası kulak ağrıları başlayabilmektedir. Geç su içilmesi ya da soğuk buhar makinesi çalıştırılması bunu azaltabilmektedir.

Sakız çiğnenmesi antiseptik bir salgı olan tükürük ile boğaz yollarının yıkanmasını sağlayarak, iyileşmenin hızlanmasını sağlayabilir.

Bademcik ameliyatı sonrası ilk gün dondurma ve soğuk sütlü tatlıların yenmesi aynı şekilde ağrıyı azaltabilir.